משקיעים רבים בארץ ובעולם רואים בהשקעה בנדל"ן, אפיק השקעות בסיסי וחשוב המהווה נתח משמעותי  מתיק ההשקעות שלהם. בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים פונים להשקעות בנדל"ן ובעיקר אל השקעות נדל"ן מעבר לים.

השקעות נדל"ן בחול

המעבר המאסיבי של משקיעים ישראלים להשקעות בנדל"ן בכלל, ולהשקעות נדל"ן בח"ל בפרט  נובע מכמה סיבות שהעיקריות שבהן יפורטו להלן:

הריבית הנמוכה ולמעשה האפסית הנהוגה בשנים האחרונות בבנקים בישראל ובעולם, דוחפת את המשקיעים לחפש השקעות מניבות ורווחיות יותר. משקיעים ישראלים רבים מעדיפים היום להשקיע בנדל"ן בחו"ל וזאת עקב הסכומים הגבוהים הנדרשים להשקעה בנדל"ן בישראל לעומת אפשרויות השקעה הזולות, הטובות והמניבות בחו"ל. כמו כן מחירי הנכסים בישראל נמצאים ברמת שיא היסטורית והמשקיעים חוששים מכך. סיבה נוספת נעוצה ברמת המיסוי  על השקעה  בנדל"ן בישראל שהיא גבוהה במיוחד, למשל שיעור מס הרכישה הועלה משמעותית.

סיבה נוספת וחשובה לבריחת המשקיעים משוק הנדל"ן בישראל היא, רצון הממשלה לעצור ולהוזיל את מחירי הדיור בארץ, על ידי  הקטנת הביקוש של משקיעים לרכוש  דירות. כדי לדחוק את המשקיעים החוצה משוק הדירות, מתפרסמות כל כמה שנים תוכניות דגל חדשות וכל כמה שנים מגיע שר אוצר חדש שמחליט על ביטול אותה תוכנית והשקת תוכנית חדשה. לדוגמא השינויים המהותיים  במדיניות  מע"מ אפס, מס על רכישת דירה שלישית, מכרזי מחיר למשתכן, שינויים במיסוי על מקרקעין ועוד. התוצאה העיקרית של תוכניות אלו היא עליה בהרגשת חוסר הוודאות  אצל המשקיעים שנותרים מבולבלים ומעדיפים לכן להתרחק משוק הנדל"ן בארץ. נוסיף כי גם כך, משקיעים רבים כבר מחזיקים נדל"ן בישראל ומרביתם מבקשים לפזר ולגוון את השקעותיהם לצורך הקטנת הסיכון.

השקעות נדל"ן בהונגריה

אחת מהמדינות הזוכות להתעניינות הולכת וגדלה מצד המשקיעים הינה הונגריה, כאשר הדגש הוא על השקעות במרכז העיר בודפשט. ואכן, יש לעיר בודפשט יתרונות גדולים אשר תומכים בעליות במחירי הנדל"ן, שהרי קודם כל מדובר בעיר בירה גדולה, בעלת היסטוריה עשירה, עיר קוסמופוליטית המהווה גשר בין מזרח למערב, פנינה של אדריכלות ותרבות המושכת אליה מיליוני תיירים מידי שנה.

הגידול העצום בתיירות גרם למחסור בחדרי מלון ולמעבר של דירות רבות במרכז העיר לשכירות קצרת טווח – כלומר שהיצע הדירות לשכירות ארוכה ירד מאוד. גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא היותה של בודפשט מרכז אוניברסיטאי  כלל אירופי אשר רמת הלימודים הגבוהה, העלויות הנמוכות יחסית, מיקומן של מרבית האוניברסיטאות במרכז העיר וחיי הלילה הפורחים מושכות יותר ויותר סטודנטים וצעירים מהונגריה כולה ומכל רחבי אירופה לעבור להתגורר בעיר. נזכיר כמובן כי במרכז בודפשט כעיר הבירה של הונגריה מרוכזים כל מוסדות השלטון גורם למשיכת עסקים, משרדים, עסקים ועובדים לעבור להתגורר בעיר. מקורות התעסוקה העיקריים נמצאים במרכז הבירה ומושכים אליהם עובדים רבים. נסכם שבצד ההיצע – כמות הדירות המוצעות למגורים במרכז העיר הולכת ויורדת וזה יוצר מחסור ויוצר עליית מחירים!

הביקוש לנדל"ן בהונגריה

אחת מהמדינות שזוכות להתעניינות הולכת וגדלה מצד המשקיעים הינה הונגריה, כאשר הדגש הוא על השקעות במרכז העיר בודפשט. אכן, יש לעיר בודפשט יתרונות גדולים אשר תומכים בעליות מחירי הנדל"ן. מדובר בעיר בירה אירופאית  גדולה, בעלת היסטוריה עשירה, עיר קוסמופוליטית המהווה גשר בין מזרח למערב, פנינה של אדריכלות ותרבות המושכת אליה מיליוני תיירים מידי שנה.הגידול העצום בתיירות גרם למחסור במקומות לינה ובחדרי מלון ולכן  דירות רבות במרכז העיר הוסבו לדירות לשכירות קצרת טווח – כלומר שהיצע הדירות לשכירות ארוכה ירד מאוד.

גורם נוסף להפיכתה של בודפשט ליעד אטרקטיבי להשקעה הוא היותה של העיר מרכז אוניברסיטאי  כלל אירופי, עם מספר מוסדות  אוניברסיטה טובים, הממוקמים במרכז העיר. רמת הלימודים בהם גבוהה ביותר, עלויות הלימוד והקיום נמוכות יחסית לאירופה. חיי הלילה הפורחים מושכים יותר ויותר סטודנטים וצעירים מהונגריה ומכל רחבי אירופה לעבור להתגורר בעיר.

נזכיר כמובן כי במרכז בודפשט כעיר הבירה של הונגריה, נמצאים כל מוסדות השלטון והמסחר. דבר זה מהווה יעד  למשיכת עסקים ומשרדים אל העיר. מקורות התעסוקה העיקריים נמצאים במרכז הבירה ומושכים אליהם עובדים רבים, הביקוש להשכרת דירות עולה וגם הוא ומקטין את ההיצע. כך שמבחינת ההיצע – כמות הדירות המוצעות למגורים במרכז העיר הולכת ויורדת דבר היוצר מחסור המתבטא  בעליית מחירי הנדל"ן!

ישנם מספר גורמים נוספים בצד הביקוש התומכים בעליות המחירים בעיר: שיעורי הריבית הבנקאית האפסית הנהוגה בבנקים האירופים דוחפת משקיעים מקומיים וזרים מכל רחבי אירופה, מרוסיה ואף משקיעים מסין לזהות את הפוטנציאל הכלכלי לרכוש נדל"ן.  התשואה המקובלת בהשקעות נדל"ן בבודפשט עומדת על כ- 6-8% נטו וזו תשואה גבוהה לאין שיעור מתשואה מקובלת באירופה. ידוע כי תשואה גבוהה תומכת בעליית מחירים  משמעותית. כמות הפרויקטים למגורים במרכז העיר הולכת וקטנה כתוצאה  מהתמעטות המגרשים לבניה, ואילו היזמויות לחיזוק מבנים ובניית תוספות לגובה עדיין לא מתממשות בקצב הרצוי.

כשבוחנים את מחירי הדירות במרכז בודפשט לעומת המחירים בבירות מקבילות נראה שהמחירים בבודפשט עדיין נמצאים ברמה נמוכה וזאת מאחר ובודפשט איחרה ביציאה מהמשבר בו הייתה נתונה בהעשור האחרון.

כבעלים של חברת הנדל"ן סנטרל לוקיישן, אנו בעלי ניסיון רב בתחום הנדל"ן, ובפרט ובבודפשט. אני פועל ומלווה את שוק הנדל"ן בבודפשט כבר יותר מעשור, קיימת מגמה  לעליות מחירים בעיר למשך תקופה נוספת עם דגש על מרכז העיר.

אני מזמין אתכם לעיין בחומר מעניין נוסף באתר הסוכנות cl-budapest.co.il   או לתאם איתי פגישה

שימי חובב- סנטרל לוקיישן

טלפון 054-5557747