בודפשט – אחת הערים הכי רומנטיות, מהנות, מתוירות ובטוחות באירופה. הסטוריה עשירה, אדריכלות, אמנות סטריט שופינג, קניונים מעולים, וחיי לילה המתחילים כבר בשעות הערב המוקדמות. בעיר אוניסרסיטאות מובילות ומוכרות בתחומי הרפואה, האדריכלות ועוד השואבות עשרות אלפי סטודנטים מקומיים וזרים. בנוסף חברות ענק בינלאומיות מיקמו את המטות שלהן בבודפשט והעיר שוקקת אנשי עסקים ועובדים בינלאומיים. כמות התיירים האדירה מביאה למחסור תמידי בחדרי בתי מלון ותעשיית ה AIRBNB  פורחת.בודפשט נבחרה ע"י מגזיין טיים אאוט כאחת הערים המהנות בעולם וכן כיעד ההשקעה מספר 1 באירופה.

הרבעים המרכזייים של העיר הולכים ונבנים כיעד עיקרי עבור משקיעי נדל"ן מקומיים ובינ"ל אשר זיהו את הפוטנציאל הגלום בעיר.

במהלך ההתאוששות מהמשבר הכלכלי שפקד את ארה"ב ואירופה, מחירי הנדל"ן בעולם נמצאים במגמת עליה. מגמה זו שהגיעה אמנם באיחור לא פסחה גם על בודפשט אך עדיין רמת מחירי נדל"ן בבודפשט מאפשרת למשקיעים כיום להנות מתשואות גבוהות יחסית למדינות אחרות באירופה ומהזדמנות לרווחי הון מרשימים.
הרפורמות הרבות שביצעה ממשלת הונגריה רפורמות רבות שהפיחו חיים בשוק, ביניהם: השקעה מסיבית בתשתיות, פיתוח אינטנסיבי של אזורי התיירות ותמיכה בתיירות נכנסת, הורדת מסים משמעותית, ייצוב האינפלציה והתאמת סביבת ריבית אפסית בדומה למדינות המערביות, ריסון מוניטרי שזכה לאהדת קרן המטבע הבינלאומית ולאחרונה אף הביא לעלייה משמעותית בדירוג האג"ח הממשלתי, הכל בתמיכת מוסדות האיחוד האירופי כל אלו מובילים לצמיחהשל הנדל"ן בבודפשט.

השקעות נדל"ן בבודפשט

הממשלה החלה בטיפול אינטנסיבי ובין הצעדים שהתבצעו נציין: הורדת מע"מ אגרסיבית על דירות חדשות, פתיחת שוק המשכנתאות ליזמים ולרוכשים, זירוז בנקים למכור נכסים שעוקלו בתקופת המשבר, הלוואות מסובסדות ומענקים מעודדי שיפור דיור וילודה, ולקינוח – רפורמה לזירוז וייעול תחום הרישוי והתכנון. מעבר למהלכים האלו שהעירו את השוק המקומי, רכישת נדל"ן בוודפשט קורצת היום גם למשקיעים רבים שמקבלים הטבות והקלות רבות בכניסה למדינות האיחוד מעצם היותם בעלי דירה בהונגריה.
הבירה ההונגרית הנה מהמקומות המובילים לחופשות באירופה ובעולם, היא מונה כ 2 מיליון איש ב-23 רבעים משני צידי הדנובה – המוכרים בשמם ההיסטורי בודה ו פשט, שאוחדו יחד לבירה בודפשט.
הונגריה היא חברה מלאה באיחוד האירופי ומובילה לאחרונה מהלכים פוליטיים רבים כמו עצירת זרם הפליטים לאירופה, אירוח אירועי ספורט בינלאומיים כשגולת הכותרת היא מועמדות לאולימפיאדת 2024 ועוד.
הונגריה שמרה על מעמדה כגשר פיזי ופוליטי משמעותי בין מדינות שאינן באיחוד האירופי כגון אוקראינה וסרביה, למדינות כמו אוסטריה, גרמניה ואיטליה שהן ממובילות האיחוד ולכן מאכלסת מטות והנהלות רבות של חברות בינלאומיות. יש לזה ביטוי ניכר בעליות מחירים של נדל"ן בבודפשט.

שוק הנדל"ן בבודפשט

שוק הנדל"ן בבודפשט נפל בכ- 40% לפני כעשור, וכעת הנדלן בבודפשט נמצא בהליך של תיקון. ההתאוששות הכלכלית שהחלה ב – 2016 ושאמורה להמשיך בשנים הקרובות מייצרת הזדמנויות השקעה רבות בשוק המקומי יש לשים לב כי התמ"ג ההונגרי שעמד ערב המשבר על כ 17 אלף אירו לנפש, ירד בשיא המשבר לכ 15 אלף אירו לנפש וכעת נושק ל-20 אלף אירו לנפש, זו עלייה שמורגשת היטב בחיי היומיום של האוכלוסייה המקומית. עקב לחץ על הבנקים למכור נדל"ן שעוקל, ובשל מספר גדול של הונגרים המנסים למכור את נכסיהם ניתן למצוא בעיר הזדמנויות השקעה רבות. התשואות שניתן לקבל כיום במרכז העיר בודפשט הנן כ – 5%-7%.
משקיעים זרים כבר זיהו את שינוי המגמה ומגבירים רכישות של נדל"ן בבודפשט באופן עקבי. ניתן לראות כי מ-250 אלף עסקאות נדלן בשנה בהונגריה ערב המשבר ירדנו בשיא המשבר לכ-100,000 עסקאות והשנה האחרונה כבר נושקת ל 200,000 עסקאות.

שוק הנדל"ן בהונגריה

הונגריה דורגה לאחרונה בסקר בינ"ל כאחד מיעדי ההשקעה המובילים באירופה וקיים צפי לעליית מחירים באחוזים גבוהים במשך השנים הבאות, וכל זאת בנוסף לתשואה מהשכרת הנכס. למשקיע עתידי של נדל"ן בבודפשט חשוב לדעת כי מי שמחזיק את דירתו מעל 5 שנים זוכה לפטור מלא מרווח הון (מס שבח).

יש לשים לב כי הגישה של המדנה למשקיעי ורוכשי נדל"ן הנה אוהדת ומחבקת: אין ארנונה, אין מס רכוש, אין היטל השבחה ולאחר 5 שנים כבר אין מס שבח – אין מקומות רבים בעולם שיכולים להשתוות לכך!
נדגיש כי ירידת שער האירו  מספקת חלון הזדמנויות להשקעה באירופה בכלל ובנדל"ן בבודפשט בפרט!

בשנה האחרונה קיבל ענף הנדל"ן בבודפשט זריקת מרץ משמעותית עם כניסת הבנקים המקומיים למימון רכישת נדלן בבודפשט ובכלל זה גם דירות וזאת גם לתושבי חוץ. אמנם הריבית הנדרשת היא עדיין מעט גבוהה והתנאים אינם אופטימליים אך אין ספק שאם הבנקים האירופאים שבשנים האחרונות נקטו גישה שמרנית במיוחד, כניסתם לשוק מסמלת את האמון והביטחון שלהם בנדל"ן בבודפשט.

יש לדעת כי תוכנית ממשלת הונגריה להפחתת המע"מ  על דירות חדשות למשך 3 שנים היוותה מנוע צמיחה אדיר לשוק הבנייה למגורים שכן איפשרה רווחיות סבירה לקבלנים ומחיר סופי סביר לקונים. עם זאת סיומה הצפוי של תוכנית ההפחתה בסוף 2019 דירבנה משקיעים רבים לנצל את ההזדמנות העסקית שלפניהם ולבצע רכישות מסיביות של נדל"ן בבודפשט ובעיקר דירות להשקעה וזאת כדי להנות מהמע"מ המופחת..