בודפשט בירת הונגריה מונה כ-2 מיליון תושבים, העיר מחולקת ל-24 רובעים המתנהלים כעיריות לכל דבר תחת קורת הגג של עיריית המטרופולין בודפשט. במרכז העיר זורם נהר הדנובה המפצל את העיר ל-2 חלקים – בודה ופשט. הסיטי של בודפשט שבו מרכז העסקים, משרדי הממשלה, אתרי התיירות, המסעדות ומרכזי הבילוי וכן מרבית המלונות ממוקם בצד של פשט ברובע 5 הסמוך לדנובה ובסביבתו. מרבית האוניברסיטאות נמצאות אף הן באזור זה. לאור התחבורה הציבורית המפותחת והיעילה יש חשיבות במיקומי נכסים בסמוך לתחנות מטרו וקווי רכבת קלה. אנו מתייחסים לאזור הסיטי של בודפשט לאזור הכולל את רובע 5 במלואו ואת הרובעים 13,6,7,8,9 בעיקר באזורים הקרובים יותר לרובע 5.

מה הם המיקומים המבוקשים לדירות להשכרה בבודפשט?

הכיוון הכללי הנכון למשקיעים בדירות להשכרה הינו להיות בתחום "הסיטי", במרכז העיר. שם נמצאים מרבית הסטודנטים ובוודאי הסטודנטים הזרים, שם משתכנים התיירים בדירות הנופש, שם מרוכזים מקומות העבודה והתעסוקה. באזורים אלו נמצאים בנייני הממשל, מלונות מסעדות ואתרי הבילוי. במשרדים הרבים המרוכזים במרכז הבירה, מתגוררים מרבית אנשי העסקים הזרים השוהים תקופות ארוכות בבירה. השילוב של הביקושים להשכרות לתיירים לטווח קצר לצד השכרה לטווח ארוך לסטודנטים וצעירים בכלל ואנשי עסקים זרים יוצרים מאגר גדול וקבוע של שוכרים פוטנציאליים לאזור מרכז העיר. יש לציין כי חשיבות המיקום המרכזי היא רלוונטית הרבה יותר להשכרה לתיירים, כי צעירים וסטודנטים המיומנים בשימוש בתחבורה הציבורית אינם נרתעים מנסיעה יומיומית במטרו בקרבה למרכז, כלומר במעגל השני. עם זאת משפחות עם ילדים ואנשים מבוגרים יותר יעדיפו אזורים שקטים וירוקים יותר מחוץ למרכז הסואן, במעגלים השלישי והרביעי. בעגלים אלו  ניתן לקבל מחירי השכירות נמוכים מעט אך גם מחירי הדירות נמוכים יותר ברכישה.

איזה נכס מתאים לקנייה למטרת שכירות בהונגריה?

מנקודת המבט של שוכר הדירה, תהיה עדיפות לקרבה למרכז בודפשט ולתחבורה ציבורית טובה. אולם גם סביבת הבניין הקרובה חשובה, רחובות חשוכים ועלובים הם גורמים המרתיע שוכרים איכותיים גם אם הם באזור המרכז. אותו דבר לגבי השדרות הראשיות והרחובות העמוסים המלאים ברעש וזיהום אוויר וכדאי להימנע  מלרכוש דירות להשכרה כאלה. הרגשת ביטחון חשובה מאוד לשוכרי דירות איכותיים. בהיבט של מיקום הדירה בבניין, דירות נמוכות הפונות לרחוב נחשבות לפחות טובות שכן הן חשופות לפגעי הרחוב וגם סובלות ממחסור באור טבעי שזו בעיה משמעותית במגורים באזור בעל אקלים קר ומעונן. כדאי לחפש דירה בבניין סביר עם תאורה סבירה בלובי בלילה שנראה נקי ומטופח על ידי דייריו.

מה הן סוגי הדירות להשכרה?

לגבי גודל הדירה, סטודנטים וצעירים מעדיפים דירות סטודיו שבהן יוכלו לחיות בפרטיות או לחילופין דירה בת 2 חדרים ללא סלון כדירה לשותפים. אלו בדרך כלל יהיו דירות יעילות בגדלים של 30-60 מ"ר, אין כאן בעיה חמורה עם דירות גבוהות ללא מעלית, אך דירות כאלו לא מומלצות לרכישה בשל מחסום בעליית מחירים. לעומת זאת תיירים ישאפו לשכור כדירת נופש דירה גדולה יותר עם 3-4 חדרים כולל סלון  בשטח של 60-90 מ"ר שתאפשר אף ל-2 משפחות קטנות לגור בצוותא בנוחות יחסית, אך כמובן שכאן יש הכרח לחשוב על הנגישות וההתמצאות כפרמטרים מרכזיים.

 

איזה ריהוט נרצה לראות בדירה להשכרה?

תיירים סטודנטים ואנשי עסקים ירצו למצוא דירה עם כל הציוד, מכשירי חשמל, ריהוט, כלי בישול ואוכל, פריטי נוי, מצעים ומגבות, ממש הכול ורצוי שיהיה במצב חדש וטוב. עם זאת צעירים מקומיים יסתפקו בדירות מרוהטות באופן חלקי כדי לחסוך קצת שכר דירה. ההפרש בהשקעה בריהוט מלא לעומת ריהוט חלקי הוא קטן אבל משקיעים רבים נמנעים מלהשקיע בכך מנימוקים של חיסכון כספי וגם חשש להיתקל בבלאי וחסרים ובצורך להשלים זאת כל הזמן. מניסיוני זה משתלם יותר לרהט ריהוט מלא, ההפרש קטן וניתן לקבל שוכר יותר איכותי וגם לקבל דמי שכירות גבוהים יותר. לפחות מזגן אחד בסלון הדירה ישדרג אותה מאוד. אין צורך בתריסים על החלונות אך חשוב שיהיו וילונות מ-2 סוגים.

לסיכום, מנקודת המבט של שוכרים נחפש דירה לפי הפרמטרים הבאים:

  • במיקום קרוב למרכז אך בצמוד לתחנת מטרו או טראם.
  • ברחוב שקט אך מואר עם חנויות פתוחות ועם בניינים משופצים.
  • בניין שנראה סביר עם לובי מואר עם נגישות טובה לדירה.
  • דירה לא גבוהה מידי עם אור טבעי רב ולא קרוב לפגעי הרחוב.
  • דירה יחסית קטנה ויעילה עם תכנון סביר.
  • דירה מרוהטת באופן מלא ומתוחזקת ברמה טובה ששופצה לאחרונה.

האם כדאי לקנות דירה בבודפשט באופן עצמאי  או לקבל ליווי?

חברת סנטרל לוקיישן תשמח  לסייע לכם בתהליך זה. שמי שימי חובב עובד בשוק הנדל"ן בהונגריה קרוב ל-20 שנה ובעל ניסיון רב בנדל"ן בכלל ובבודפשט בעלים של סנטרל לוקיישן סוכנות ישראלית, המתמחה בקניה ומכירה של נדל"ן בחו"ל עם התמקדות במרכז העיר בודפשט. לחברת סנטרל לוקיישן סניף בבודפשט.

ההשקעה בחו"ל יכולה להניב רווח הון גבוה ובנוסף תשואה יפה אך חשוב ביותר לבחור את הנדל"ן המתאים  ומומלץ להיעזר  באנשי מקצוע. סנטרל לוקיישן מלווה את לקוחותיה באיתור ורכישה דירות יד שניה אטרקטיביות בדגש על קניה ישירה מהמוכר המקורי. לקוחותינו  מקבלים יעוץ וליווי צמוד ומענה מקצועי ומתמשך לאורך כל תהליך הקניה. סנטרל לוקיישן משווקת בבלעדיות פרויקטים רבים של חברת הבניה ההונגרית קורדיה CORDIA המובילה בתחומה וכן ללקוחות קורדיה קיימת אפשרות ריאלית לקבלת מימון בנקאי מבנק הונגרי בהיקף עד 50% ממחיר הרכישה.לתאום מועד פגישה התקשרו אלנו שימי חובב -054-5557747